Monika A. Kusiak

Monika A. Kusiak

NAUKA
ZALOGUJ SIĘ ABY WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ.
JEŚLI NIE POSIADASZ KONTA ZAREJESTRUJ SIĘ

Dziedziny:
  • NAUKA geologia, nauki ścisłe i techniczne

Opis

Firma: Polska Akademia Nauk, Instytut Nauk Geologicznych
Stanowisko: Profesor Nadzwyczajny

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła na nim geologię oraz studia zarządzania i biznesu. Po studiach magisterskich rozpoczęła pracę w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Obroniła tam z wyróżnieniem rozprawę doktorską, a następnie habilitacyjną w zakresie mineralogii i geochronologii. Jest laureatką wielu stypendiów i nagród, m. in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (stypendia START oraz HOMING). Otrzymała nagrodę za najlepszy artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym “Gondwana Research” w 2008 roku.

Jako laureatka stypendiów europejskich i japońskich (wśród nich Marie Curie Fellowship, Group of 8, Synthesys, Matsumae Foundation, Japanese Society for the Promotion of Sciences) prowadziła badania naukowe i terenowe m.in. w Australii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Kanadzie, Szwecji oraz w wielu państwach europejskich, a także na Antarktydzie.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół początków Ziemi i rozpoznania natury najstarszej skorupy ziemskiej. Jest sekretarzem na kontynent australijski projektu finansowanego przez UNESCO IGCP-SIDA 599 “The Changing Early Earth”. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się podczas referatów wygłaszanych na licznych konferencjach naukowych, głównie na forum światowym. Jest zapraszana też na konferencje poświęcone obecności kobiet w nauce.

Dr hab. Monika Kusiak ma wspaniałą Rodzinę, która wspiera ją w działaniach naukowych i często towarzyszy jej w zawodowych podróżach po świecie.