Janina Ochojska

Janina Ochojska
małopolskie, mazowieckie

NGO, POLITYKA SPOŁECZNA, UE/ZAGRANICA
ZALOGUJ SIĘ ABY WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ.
JEŚLI NIE POSIADASZ KONTA ZAREJESTRUJ SIĘ

Dziedziny:
  • NGO pomoc humanitarna i rozwojowa
  • POLITYKA SPOŁECZNA pomoc humanitarna i rozwojowa
  • UE/ZAGRANICA pomoc rozwojowa i humanitarna

Opis

Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Niekwestionowana liderka i specjalistka w kwestiach udzielania pomocy humanitarnej. Przez 20 lat stworzyła w PAH zespół fachowców wyszkolonych do pomagania w najbardziej skuteczny sposób.


Urodziła się w Gdańsku, liceum ukończyła w Zabrzu, a studia odbyła na Wydziale Astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawsze była aktywnym społecznikiem – w czasach studenckich związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. Jezuitów, a od 1976 roku opozycjonistka oraz działaczka toruńskiej NSZZ Solidarność.
Swój życiowy cel odkryła we Francji, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre. Chcąc przenieść działania humanitarne na rodzimy grunt współtworzyła polski oddział EquiLibre. 26 grudnia 1992 roku zorganizowała pomoc z Polski dla mieszkańców oblężonego Sarajewa. Była to pierwsza tego typu inicjatywa. Dawała ona polskiemu społeczeństwu możliwość niesienia pomocy cierpiącym z powodu wojny w byłej Jugosławii. Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, założyła Fundację Polska Akcja Humanitarna.
Do dziś działania PAH mobilizują ludzi z bardzo różnych środowisk, którzy chcą pomagać i solidaryzują się z potrzebującymi na całym świecie. PAH pomogła już w 44 krajach na świecie, wspierając ofiary katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Dziś PAH prowadzi stałe misje humanitarne w Somalii, Syrii i Sudanie Południowym. Od założenia Fundacji Janina Ochojska rozwija i promuje PAH, nieustannie aktywnie działając w terenie.
Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których na szczególną uwagę zasługują tytuł „Kobiety Europy 94” przyznany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, Order Legii Honorowej – przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003) oraz Krzyż Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta RP (2011).

fot.: Danuta Węgiel