Grażyna Jasieńska

Grażyna Jasieńska
małopolskie

NAUKA, OCHRONA ZDROWIA, SPOŁECZEŃSTWO
ZALOGUJ SIĘ ABY WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ.
JEŚLI NIE POSIADASZ KONTA ZAREJESTRUJ SIĘ

Dziedziny:
  • NAUKA ośrodki naukowe, instytuty
  • OCHRONA ZDROWIA profilaktyka, zdrowie publiczne
  • SPOŁECZEŃSTWO demografia

Opis

Dr hab. prof. UJ Grażyna Jasieńska jest antropologiem i zajmuje się czynnikami wpływającymi na płodność, zależnościami pomiędzy płodnością a tempem starzenia się i ewolucyjnym podejściem do zdrowia.

Jest m. in. autorką książki o zdrowiu kobiet „The Fragile Wisdom: An Evolutionary View on Women’s Biology and Health” wydaną przez Harvard University Press (2013). Jest członkiem zespołów redakcyjnych zagranicznych pism dotyczących biologii człowieka i medycyny ewolucyjnej, ekspertem Komisji Europejskiej oraz Senior Research Scientist na Uniwersytecie Yale. Była stypendystką Radcliffe Institute for Advanced Study na Uniwersytecie Harvarda i Research Council of Norway.

Prof. Jasieńska uzyskała tytuł magistra biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz tytuły magistra i doktora antropologii biologicznej na Uniwersytecie Harvarda w USA. Obecnie kieruje Zakładem Zdrowia Środowiskowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prof. Jasieńska jest współzałożycielką i prezesem Fundacji Salus Publica, która sponsoruje projekty badawcze mające na celu poprawę stanu zdrowia populacji wiejskiej.

Research Gate   Facebook