Ewa Gudowska-Nowak

Ewa Gudowska-Nowak
małopolskie

EDUKACJA, INNOWACJE I NOWE TECHNOLOGIE, NAUKA
ZALOGUJ SIĘ ABY WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ.
JEŚLI NIE POSIADASZ KONTA ZAREJESTRUJ SIĘ

Dziedziny:
  • EDUKACJA szkolnictwo wyższe
  • INNOWACJE I NOWE TECHNOLOGIE innowacje
  • NAUKA jednostki naukowe, nauki ścisłe i techniczne, szkolnictwo wyższe, innowacje

Opis

Fizyk teoretyk, profesor zwyczajny w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Karierę naukową rozpoczynała w grupie laureata nagrody Nobla, Ilyi Prigo-gine’a na Université Libre de Bruxelles, gdzie przygotowywała roprawę doktorską, a po doktoracie kontynuowała badania jako asystent zatrudniony z grantu w Instytucie Solvay’a. W kolejnych latach prowadziła badania w Stanach Zjednoczonych – na Uniwersytecie Stanowym w Stony Brook i w Brookhaven National Laboratory. W latach1990-1996 pracowała między innymi na Uniwersytecie im. Marii i Piotra Curie w Paryżu, a następnie na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Specjalizuje się w teorii fluktuacji i procesów stochastycznych w opisie układów złożonych i modelowaniu biofizycznym. Od ponad 10 lat współpracuje z grupą biofizyki i radiobiologii ośrodka Gesellschaft für Schwerionenforschung w Darmstadt, pracując nad zastosowaniemi wiązek wysokoenergetycznych jonów w radiobiologii, biodozymetrii i terapii nowotworów.
Recenzent grantów przyznawanych przez Department of Energy i National Science Found-ation USA, koordynator grup polskich w projekcie Exploring Physics of Small Devices (European Science Foundation), kierownik grupy BIOLAB w Centrum Badań Układów Złożonych im. M. Kaca oraz Biocomplexity Department w Małopolskim Centrum Biotechnologii przy Uniwersytecie Jagiellońskim.
Autorka ponad 110 publikacji, główny organizator i edytor międzynarodowego Sympozjum Fizyki Statystycznej im. M. Smoluchowskiego. Wypromowała 10 doktorów (w tym 6ciu w Polsce). Członek Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności.

www