Raport „Kobiety w technologiach”

 

 

Pobierz raport

Raport zrealizowany przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na zlecenie inicjatywy „Znane Ekspertki” pod patronatem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Wyniki raportu

 

 

Jak wynika z przeprowadzonego badania, na najwyższych stanowiskach zarządczych w firmach polskiego sektora teleinformatycznego na 452 stanowiska zasiada jedynie 48 kobiet. To stanowi niewiele ponad 10% wszystkich menedżerów najwyższego szczebla. Funkcję Prezesa Zarządu w tym sektorze pełni tylko 9 pań, czyli 5%.

 

Mniejsza ogólna liczba stanowisk w radach nadzorczych wynika z faktu, że wiele spośród analizowanych firm i spółek ma formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z czym nie zawsze posiadają radę nadzorczą.

 

Analizując branże w podziale na poszczególne podsektory, okazuje się, że najwięcej kobiet zasiada w zarządach w sektorze telekomunikacyjnym i jest ich 21,2%. Niewiele mniejszy odsetek pań w zarządach – 21% zasiada w firmach określanych jako Producenci sprzętu. Natomiast w radach nadzorczych najwięcej kobiet zasiada w „pozostałych firmach i instytucjach” – 19% oraz 17,1% wśród firm produkujących oprogramowanie i systemy teleinformatyczne.

 

Należy podkreślić, że ze względu na szeroki zakres działalności, niemożliwe było zakwalifikowanie szeregu analizowanych firm i instytucji do jednego podsektora. W związku z tym trafiły one do grupy „pozostałe firmy i instytucje” – stąd ta podgrupa jest tak licznie reprezentowana.

 

 

 

 

 

Komentarze do raportu

Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe
W polskim biurze MasterCard połowa pracowników to kobiety, które pracują również w obszarach tradycyjnie uznanych za „męskie” – czyli w dziale sprzedaży oraz technologicznym, pracując nad nowoczesnymi rozwiązaniami i osiągając na tym polu szereg sukcesów. W MasterCard globalnie aż 60% kobiet pracuje w obszarach ściśle związanych z technologią. Te statystyki nie są przypadkowe. MasterCard bowiem od wielu lat inwestuje i dba o to, by zachowana była równowaga kobiet i mężczyzn nie tylko jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych, ale również pod względem wynagrodzenia i możliwości rozwoju. Jako firma stawiająca na różnorodność i przeciwdziałanie wykluczeniu, MasterCard podejmuje szereg działań mających na celu promowanie kobiet w sektorze technologicznym. Jednym z flagowych programów w tym obszarze jest społeczność „Women in technology”. Inicjatywa ta ma na celu wykreowanie przyszłych liderek w obszarze technologii, wspieranie rozwoju ich karier, a także wzrost zatrudnienia kobiet w firmie. Podobne cele realizuje wspierany przez MasterCard program „Girls4Tech”, skierowany do uczennic szkół podstawowych i gimnazjów, który ma wzbudzić lub podtrzymać zainteresowanie młodych dziewcząt naukami ścisłymi. 
Jestem przekonany, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów w dziedzinie nowych technologii, coraz więcej firm będzie podążało tą samą drogą i stawiało na rozwój zawodowy kobiet w tym obszarze.
 

Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka projektu „Znane Ekspertki”, prezes zarządu Headlines Porter Novelli
Dlaczego technologie mają tak kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki? Jeśli Polska myśli o uniknięciu pułapki średniego dochodu, musi obrać kierunek na innowacje oraz inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jest to dla mnie powód do dumy, że dzięki niniejszej publikacji poznajemy przewodniczki tego nurtu w Polsce.
Podczas prac nad raportem miałam okazję poznać wiele z tych pań, które są liderkami sektora teleinformatycznego w Polsce. Wielu z nich udaje się nie tylko osiągać sukcesy w życiu zawodowym, ale również prywatnym: są matkami, realizują własne przedsięwzięcia, tworzą swoje startupy, itp. Są doskonałymi wzorcami dla młodych dziewcząt i właśnie dlatego warto pokazywać ich sylwetki. Ważne jest jednak żeby nie tylko je prezentować, ale także aby same były aktywne i widoczne w przestrzeni publicznej. Dlatego zwracam się z apelem do wszystkich kobiet sukcesu branży technologicznej – pokazujcie młodym dziewczynom na czym polega Wasza praca, zachęcajcie, aby podążały Waszą drogą i inspirujcie, by ich naturalne skłonności do matematyki i nauk ścisłych nie zostały zagubione na kolejnych etapach edukacji.
Wierzę, że dzięki Waszemu zaangażowaniu możemy wspólnie zwiększyć udział kobiet w sektorze teleinformatycznym, co przyniesie korzyści nie tylko kobietom, ale także całej gospodarce.
 

Dr inż. Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
Próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak mało kobiet pracuje w teleinformatyce, a w tym zajmuje się programowaniem, trudno jest znaleźć racjonalną odpowiedź.Może kobiety inaczej myślą – bardziej szczegółami, które szybciej dostrzegają (od mężczyzn) i lepiej je pamiętają, a opracowywanie algorytmu raczej zaczyna się od ogarnięcia zależności wielu elementów ogólnych, po czym dopiero się je uszczegóławia? Ale przecież też istnieje szkoła pisania programów od szczegółu do ogółu, gdzie najpierw należy rozwiązać te najważniejsze „drobiazgi”, stanowiące istotę problemu, które potem trzeba opakować w system wykonywania, Może kobiety nie potrafią algorytmizować problemów? Tylko skąd tak wiele z nich potrafi sobie zorganizować dzień z pracą, domem i zabraniem dzieci z przedszkola po drodze, bez pozostawienia szkraba u kosmetyczki?
Na podstawie wielu lat doświadczeń twierdzimy, że w każdym informatycznym zespole projektowym powinny być kobiety programistki, które by przypilnowały tych (męskich) orłów programowania, aby po pierwszym odpaleniu aplikacji, zabrały się do jej uzupełniania we wszystkie niezbędne detale oraz zrobiły zrozumiałą dla potomności dokumentację. I zapewne oddanie kobietom zarządzania i realizacji projektu, może przynieść jego wykonanie w zakładanym czasie oraz przy określonych kosztach. Tylko, jak sformować taki zespół, skoro kobiety nie chcą być informatyczkami?
Zajrzyjmy więc do Raportu.

 

Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
„Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?” – takie słowa usłyszała Jill Marlow, inżynier zatrudniona w NASA, kiedy zastanawiała się czy dokonała właściwego wyboru zawodowej drogi życiowej. To dobry przykład dla wszystkich kobiet, które postanowiły związać swoją karierę zawodową z branżą IT. Niezwykle ważne jest, aby młode kobiety były zachęcane najpierw do nauki, a potem do rozwoju zawodowego w obszarze nauk ścisłych i technicznych, a w szczególności w bardzo dobrze rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii. Wszystkie statystyki dotyczące zatrudnienia w najbliższej dekadzie wskazują, że firmy technologiczne i informatyczne jako jedyne będą potrzebowały wielu nowych, dobrze wykształconych pracowników. To ogromna szansa dla wielu młodych osób.
Według danych statystycznych ITU, kobiety wciąż stanowią mniejszość w zespołach inżynierskich i naukowych. Prowadzony przez nas projekt społeczny „Dziewczyny w nowych technologiach” ma na celu wspomaganie i zachęcanie dziewcząt do większego udziału w tej branży. Myślą przewodnią naszej akcji jest obalanie mitów związanych z różnymi aspektami nauki i pracy kobiet w sektorze nowoczesnych technologii. Chcemy podważyć powszechnie znane stereotypy pokazując, że kobiety także są doskonałymi inżynierami, technologami, czy programistami.

 

Bożena Leśniewska, Członek Zarządu Orange Polska
Świat technologii w coraz szybszym tempie przestaje być światem inżynierów, czyli kiedyś głównie mężczyzn. Teraz technologia towarzyszy nam wszystkim w codziennym życiu bez przerwy. Dlatego w naturalny sposób kobiety powinny współtworzyć ją i jej zastosowania. Bardzo ważne jest dla nas promowanie nowych technologii i zachęcanie młodych ludzi do pracy w środowisku technologicznym. Od kilku lat w Orange Polska prowadzimy program skierowany do studentów i studentek uczelni, 6zmysł (dawnej Twoja Perspektywa), mający na celu wspieranie praktyk i kariery kobiet w działach technicznych i informatycznych.
Widzimy efekty podejmowanych przez nas wysiłków. W 2015 roku uzyskaliśmy międzynarodowy certyfikat GEES (Gender Equality European Standard) potwierdzający, że Orange Polska w perspektywie długofalowej wspiera i docenia kwestie równości płci. Natomiast jako Opiekun Karty Różnorodności w Polsce promujemy ideę zarządzania różnorodnością i dzielimy się doświadczeniami z naszymi interesariuszami.
Myślenie o diversity w Orange nie jest więc kwestią przypadku, czy jednorazowych akcji, ale już na stałe wpisała się ona w naszą kulturę organizacyjną. Prowadzenie biznesu staje się bowiem łatwiejsze, jeśli razem patrzymy w tę samą stronę. Większe sukcesy odnoszą ludzie nastawieni na współpracę i wspólne dążenie do celu wykorzystując do tego różnorodność swoich talentów. Warto pamiętać, że wszyscy mamy przynajmniej jedną cechę wspólną: każdy z nas jest inny. Skorzystajmy z tego.

TOP TEN

Dziesięć najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora teleinformatycznego, wybranych przez firmy i instytucje sektora oraz kapitułę w składzie m.in. Antoni Bielewicz, współautor raportu „Kobiety w technologiach”, niezależny ekspert, Tomasz Bitner, redaktor naczelny Computerworld, Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, Jolanta Dudek, Członek Zarządu ds. Obsługi Klientów i Strategii Relacji z Klientami w Orange Polska, Natalia Hatalska, założycielka bloga Hatalska.com, Dr inż. Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Mirosław Konkel, Puls Biznesu, Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce, Przemysław Pająk, Spider’s WEB, Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka projektu „Znane Ekspertki”, Michał Sadowski, Prezes Zarządu Brand 24, dr Agnieszka Sznyk, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Instytut Innowacyjna Gospodarka.

TOP TEN polskiego sektora teleinformatycznego

 

 
 

 

Magdalena Dziewguć Google Poland sp. z o.o.

Magdalena Gaj Urząd Komunikacji Elektronicznej

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek Google Poland sp. z o.o.

Małgorzata Kalinowska-Iszkowska Mazowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Bożena Leśniewska Orange Polska S.A.

Kinga Piecuch SAP Polska Sp. z o.o.

Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji

Katarzyna Szymielewicz Fundacja Panoptykon

Magda Taczanowska Microsoft Polska Sp. z o.o.

Alicja Wiecka SAS Institute Polska

Lista kobiet zarządzających polskim sektorem teleinformatycznym

 
 

 

Iwona Bakuła Atende S.A.

Łucja Barbaszewska Cisco Systems Poland

Magdalena Bargieł Sygnity S.A.

Henryka Bochniarz Orange Polska S.A.

Ewa Drozd SAP Polska Sp. z o.o.

Jolanta Dudek Orange Polska S.A.

Monika Hałupczak Qumak S.A.

Monika Jakubiak Centralny Ośrodek Informatyki

Aneta Jaskólska Cyfrowy Polsat S.A. oraz Polkomtel Sp. z o.o.

Lidia Kozłowska Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urszula Krajewska BizTech Konsulting S.A.

Anja Monrad DELL Sp. z o.o.

Agnieszka Odorowicz Cyfrowy Polsat S.A

Anna Pater-Czaja Future Processing Sp. z o.o.

Krystyna Pietrzykowska Motorola Solutions Sp. z o.o.

Katarzyna Przybysz IGT Poland Sp. z o.o.

Edyta Sadowska Grupa Onet.pl S.A.

Kinga Stanisławska ATM S.A.

Ilona Weiss ABC DATA S. A.

Teresa Wierzbowska Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Ewa Wolniewicz-Warska Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Dominika Bettman Siemens Polska

Alicja Białkowska Logotec Engineering S.A.

Emila Białożyt Senetic S.A.

Katarzyna Biskupska Systemics-PAB Sp. z o.o.

Iwona Bocianowska Action S.A.

Marta Brańska-Rybicka Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Marta Brzoza Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Patrycja Buchowicz Atende S.A.

Małgorzata Butwicka PKP Informatyka Sp. z o.o.

Lucyna Chwastowska Tieto Poland Sp. z o.o.

Aneta Cymara Senetic S.A.

Danuta Drobniak Comarch S.A.

Teresa Dyrda ZETO w Katowicach Sp. z o.o.

Elżbieta Filipiak Comarch S.A.

Katarzyna Gielmuda HP Inc Polska Sp. z o.o.

Karolina Głuska-Wójcicka LogicSynergy Sp. z o.o.

Maria Gondzio Globema Sp. z o.o.

Agnieszka Hryhorowicz Isource S.A

Katarzyna Iwuć Netia S.A.

Izabela Jagosz-Kuchta IBM Polska Sp. z o.o.

Ewa Jakubczyk-Cały Betacom S.A.

Iwona Jakubiak Incom S.A.

Alfreda Jaworska Incom S.A.

Lucyna Jędraszak-Utrera Softman S.A.

Janina Kamińska Sprint S.A.

Mirosława Kamińska Pentacomp Systemy Informatyczne S.A.

Mirosława Kamińska Telekom Usługi S.A.

Weronika Kazimierowicz-Kobierska ZETO Sp. z o.o. – Koszalin

Halina Kęsicka SNT Sp. z o.o.

Lucyna Kosmalska ATEM-Polska Sp. z o.o.

Agnieszka Kozioł-Grabowska NCR Polska Sp. z o.o.

Maria Krajewska ZETO Sp. z o.o. – Koszalin

Barbara Krauza ZETO w Katowicach Sp. z o.o.

Nina Krełowska APR System Sp. z o.o.

Agnieszka Książek Modecom S.A.

Katarzyna Kudlak PKP Informatyka Sp. z o.o.

Stefania Kurowska Katowickie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych Sp. z o.o.

Camille Lanzenberg Eutelsat Polska Sp. z o.o.

Magdalena Lasota LogicSynergy Sp. z o.o.

Ilona Lazar ZETO w Katowicach Sp. z o.o.

Agnieszka Lesiakowska Modecom S.A.

Anna Ławrynowicz Comarch S.A.

Krystyna Łozowska-Klenik Modecom S.A.

Elżbieta Łukaszek Tieto Poland Sp. z o.o.

Krystyna Madejska-Karbownik COIG S.A.

Olga Malinkiewicz Saule Technologies

Karine Marchat Capgemini Sp. z o.o.

Anna Miller-Pytlak Sferia S.A.

Monika Mizielińska-Chmielewska Atende S.A.

Katarzyna Młynarczyk Socjomania

Janina Olszewska ZETO S.A. w Poznaniu

Aleksandra Otrysko ZETO Kraków Sp. z o.o.

Elżbieta Pacuła TP Teltech Sp. z o.o.

Danuta Pakuła ZETO Software Sp. z o.o.

Anna Pardej Grupa Allegro Sp. z o.o.

Katarzyna Pawlak Oracle Polska Sp. z o.o

Maria Pereświet-Sołtan Image Recording Solutions Sp. z o.o.

Małgorzata Pergał Ricoh Polska Sp. z o.o.

Susan Permut EMC Computer System Sp. z o.o.

Teresa Piasecka TIK-SOFT Sp. z o.o.

Bogna Pilarczyk Talex S.A.

Wiesława Pińkowska Bonair S.A.

Anna Płoskonka Praxis S.A.

Małgorzata Podrecka ZETO S.A.

Laure Pourageaud Sage Sp. z o.o.

Anna Pruska Comarch S.A.

Iwona Przybyło AB S.A.

Jolanta Puciłowska Centrum Informatyki "ZETO" S.A.

Ewa Raczyńska Telemedian Sp. z o.o.

Magdalena Russyan TP Teltech Sp. z o.o.

Sabine Sauter Hewlett Packard Enterprise Polska Sp. z o.o.

Irena Sawicka ELMO S.A.

Katarina Siber T-Mobile Polska S.A.

Anna Sieńko Partner PwC

Tiffany Doon Silva Intel Technology Poland Sp. z o.o.

Bianka Siwińska Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Branka Skaramuca T-Mobile Polska S.A.

Anna Smela-Kjellin Ericpol Sp. z o.o.

Agnieszka Smółka COIG S.A.

Jolanta Sowa ZETO Sp. z o.o. – Koszalin

Beata Stelmach General Electric International S.A. Oddział w Polsce

Beata Stola UPC Polska Sp. z o.o.

Maria Sulkowska SoftHard S.A.

Mariola Szczecina Katowickie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych Sp. z o.o.

Jadwiga Szostak Systemics-PAB Sp. z o.o.

Anna Świątkiewicz Incom S.A.

Joanna Świrska Transition technologies S.A.

Anna Tarnowska Atos Polska S.A.

Barbara Tokarczyk Grupa Koncept Sp. z o.o.

Justyna Wajs-Jakimczyk Atena Usługi Informatyczne i Finansowe S.A.

Dorota Wójcik Image Recording Solutions Sp. z o.o.

Dorota Wójcik Image Recording Solutions Sp. z o.o.

Elżbieta Wójcik T-Mobile Polska S.A.

Elżbieta Zapała Pc Factory S.A.

Monika Zawistowska APN Promise S.A.

Barbara Zielińska ZETO Sp. z o.o. – Koszalin