Wizerunek ekspertki podczas debat i negocjacji

Będąc odbiorcą czyjejś wypowiedzi na forum publicznym, odnosimy czasem wrażenie, że pomimo rzeczowych argumentów prelegenta, nie jesteśmy przekonani do jego osoby. Dostrzegamy dysharmonię wywołaną rozdźwiękiem pomiędzy tym, co widzimy, a tym co słyszymy. Wystąpienie publiczne, niezależnie od tematu, to przede wszystkim prezentacja siebie. Przyjmując zaproszenie do udziału w debacie, programie radiowym czy telewizyjnym, podejmujemy się roli ekspertki, od której wymaga się m.in. rzetelnej analizy sytuacji, dobrej retoryki, jasno zakreślonego stanowiska w danej sprawie i profesjonalnego podejścia do tematu.

Problem w tym, że osoby posiadające naturalną łatwość wypowiedzi na forum publicznym zdarzają się niezwykle rzadko. Niektórych umiejętności, warunkujących powodzenie w roli prelegenta można się po prostu nauczyć. Jakie są więc kryteria oceny eksperta podczas debaty? Jakie czynniki wpływają na postrzeganie tego, co mówca chce przekazać? Jak przeforsować własne zdanie w zaciętej dyskusji z przeciwnikami?

Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Świadomość tego, co chce się przekazać, dobór odpowiedniej formy wypowiedzi, w zależności od audytorium, odpowiedni dress code, wiedza z zakresu psychologii i autoprezentacji - to tylko niektóre z zagadnień, które pomogą nam zjednać sobie audytorium.
18 lutego 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbył się wykład dla Znanych Ekspertek, pt.: „Wizerunek ekspertki – jak wygrywać debaty i negocjacje?” Poprowadził go Jacek Mroczek - psycholog biznesu, doradca public relations i kreowania wizerunku.

Oczywiście mogliśmy liczyć również na nasze ekspertki, które wzbogaciły część merytoryczną wykładu wymianą własnych doświadczeń w temacie wystąpień publicznych i sposobach na radzenie sobie z przeciwnościami losu.

Dziękujemy za obecność oraz aktywne uczestnictwo i zapraszamy na kolejne wykłady Znanych Ekspertek, o których będziemy informowali już wkrótce.

Galeria: