23 marca br. Instytut Innowacyjna Gospodarka wraz z inicjatywą Znane Ekspertki zaprezentowali najnowszy raport „Ekspertki w fintech”. W publikacji wyróżnionych zostało dwadzieścia najbardziej wpływowych Polek w branży fintech, które odnoszą sukcesy w Polsce i na świecie. Uroczysta inauguracja raportu, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Ambasady Izraela i Ambasady Brytyjskiej, odbyła się w The Heart Warsaw. Uczestniczyło w niej prawie 100 osób ze świata biznesu, finansów i technologii.

„Ekspertki w fintech” to trzeci raport przygotowany przez Znane Ekspertki. Do tej pory przeanalizowana została rola kobiet w branżach, z których fintech wyrósł – „Kobiety w finansach” i „Kobiety w technologiach”. – Zważywszy na fakt, że polskie banki są w gronie liderów zmian technologicznych na świecie, a według wyliczeń PwC 1/3 usług finansowych może być przejęta przez fintech – wybór tematu na kolejny raport wydał nam się naturalny. – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka Znanych Ekspertek.

Postęp technologiczny, a wraz z nim zmieniające się oczekiwania klientów, potrzeba znalezienia tańszych i prostszych rozwiązań oraz wzrastająca konkurencyjność przyczyniły się do rozwoju sektora fintech. U jego podstaw leży wykorzystanie nowych technologii informacyjnych na potrzeby sektora finansowego, co przyczynia się do całkowitej transformacji sposobu zarządzania pieniędzmi. 

Zaawansowane technologie przenikają obecnie niemal wszystkie aspekty życia codziennego i działalności biznesowej. Zgodnie z tym trendem fintech zmienia zasady konkurencji rynkowej w sektorze finansowym. Obok stabilnych przedsiębiorstw z wieloletnim doświadczeniem coraz częściej dostrzegane są firmy wyróżniające się innowacyjnością odpowiadającą na trendy konsumenckie – wyjaśnia Ewelina Zborowska z firmy Elavon.

Inauguracja raportu „Ekspertki w fintech” była okazją do dyskusji i zastanowienia się nad perspektywami rozwoju branży fintech w Polsce. Publikacja przedstawia sylwetki Polek, którym udało się odnieść sukces zawodowy w branży rozwijającej się na styku finansów i technologii, która w powszechnej świadomości nadal kojarzona jest jako typowo męska. Zaprezentowano również historie ich karier, a także kobiece spojrzenie na perspektywy rozwoju sektora fintech. Wśród wyróżnionych Polek znalazła się m.in. Aleksandra Gren, Dyrektor Generalny i członek zarządu Fiserv Polska sp. z o.o., amerykańskiej firmy technologicznej z sektora usług finansowych, Marta Krupińska, współzałożycielka Azimo – największej na świecie sieci cyfrowej, umożliwiającej wysyłanie pieniędzy do 5 miliardów ludzi na świecie w ponad 190 krajach oraz Sonia Wędrychowicz – Dyrektor Zarządzająca w DBS Consumer Bank Technology Singapore.

Oprócz prezentacji ekspertek, podczas inauguracji odbyła się dyskusja nt. „Fintech nations - czy Polska do nich dołączy?". Prelegenci zastanawiali się nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mogą pomóc w rozwoju sektora fintech w Polsce, porównując go do krajów, w których branża ta dynamicznie się rozwija, jak Wielka Brytania czy Izrael. W debacie udział wzięli: Ruth Cohen-Dar – Zastępca Szefa Misji, Ambasada Izraela, Aleksander Naganowski – Dyrektor ds. Rozwoju Nowego Biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe, Dorota Zimnoch – założycielka i Dyrektor Zarządzająca ZING Business Consulting oraz Aleksandra Gren z Fiserv Polska sp. z o. o.

Publikacja została opracowana przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na zlecenie inicjatywy Znane Ekspertki. Partnerem strategicznym raportu jest Mastercard. Partnerstwo nad raportem objęli: Ambasada Izraela, Ambasada Brytyjska, Związek Banków Polskich, Fundacja FinTech Poland, Bank BGŻ BNP Paribas, PwC oraz Elavon.

Raport można pobrać pod linkiem.