Gdyby Lehman Brothers było Lehman Sisters, czyli rola kobiet w finansach i co zrobić, aby było ich więcej?

V Europejski Kongres Finansowy w Sopocie już za nami, niestety wciąż reprezentacja kobiet była niewielka[1]. Jak zwykle nie zabrakło na nim Znanych Ekspertek, które podczas śniadania debatowały na temat kobiet i roli jaką odgrywają w sektorze finansowym. W dyskusji uczestniczyli m.in.: Katarzyna Zajdel – Kurowska z Narodowego Banku Polskiego, Mirosława Boryczka z Ministerstwa Finansów; Ewelina Niewińska z PwC; Bartosz Ciołkowski z MasterCard, Marta Guzek, Magdalena Dziewguć oraz Agnieszka Hryniewicz – Bieniek z Google, Anna Jakubowski z Coca-Cola, Beata Jarosz z Towarowej Giełdy Energii, Barbara Witkowska z Alior banku, Iwona Kozera z Ernst & Young, Sandra Assaf z Gutmann Bank, Katarzyna Hanula – Bobbitt z Finance Watch, Małgorzata Tobiszewska z Instytutu Rozwoju Kadr, Irena Pichola z Deloitte, Zofia Dzik z Fundacji Humanites oraz inicjatorka projektu oraz Joanna Pruszyńska – Witkowska.

Zaproszeni do debaty goście starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobiety zajmujące się sprawami finansowymi są tak ważne dla gospodarki. Przede wszystkim, budują różnorodność i wnoszą swoje unikalne kompetencje do sfery finansowej. Nikt tak jak one nie potrafi zarządzać ryzykiem. Kobiety piastujące kierownicze stanowiska podejmują decyzje, które często okazują się dla firmy korzystniejsze niż rozwiązania proponowane przez mężczyzn. Kobieta czuje, widzi, słyszy więcej niż mężczyzna. Ponadto kobiety starają się podejmować sprawiedliwe decyzje, biorąc pod uwagę oczekiwania każdej ze stron. Strategie tworzone przez kobiety zwiększają bezpieczeństwo firm, a także poprawiają ich wizerunek. Dlaczego, w takim razie jest wciąż tak mało kobiet w sektorze finansowym? Wśród najlepszych dwudziestu banków w Polsce tylko jedna kobieta jest przewodniczącą rady nadzorczej i tylko jedna jest prezesem zarządu. Jak wynika z badań przedstawianych przez firmę PwC, coraz mniej kobiet chce zajmować się tą dziedziną gospodarki.

Finanse to obok energetyki, obronności czy sektora publicznego najmniej przychylna kobietom branża. Aż dwie trzecie z nich uważa, że nie będzie w stanie awansować, przez co nie aplikują na wyższe stanowiska i często rezygnują z pracy. Badania wykazały również, że 61% procent kobiet pracujących w sektorze finansowym uważa, że firmy z branży nie robią dostatecznie wiele w zakresie polityki diversity. Kobiety są dyskryminowane, wiele z nich obawia się, że nie zostaną zaakceptowane oraz, że brakuje im kompetencji, umiejętności i odpowiednich cech charakteru do piastowania kierowniczych stanowisk. Ukazuje się tu ciekawa rozbieżność, z jednej strony kobiety wiedzą, że mogą wiele osiągnąć – mają plany i ambicje, ale z drugiej trochę boją się i czują pewną rezerwę. Anna Jakubowski, dyrektor generalna Coca-Cola w Polsce, zauważyła również, że dobrym rozwiązaniem jest mentoring kobiet przez mężczyzn i inne kobiety, którzy osiągnęli sukces w tej gałęzi gospodarki. Nie można również zapominać o podstawach, czyli o edukacji kobiet w dziedzinie ekonomii, finansów i nowych technologii.

[1] Podczas EKF 2015 w roli panelistów wystąpiło 28 kobiet, co stanowiło 16,1% ogółu panelistów. Aż 47% paneli odbyło się bez udziału kobiet. W debatach wzięły udział 4 ambasadorki projektu Znane Ekspertki oraz 8 ekspertek z naszej bazy.

Galeria zdjęć na Flickr


Galeria: